wtorek, 31 maja 2016

Publikowanie filmu na yt


Jeżeli gotowy film chcemy umieścić na serwisie YouTube to  musimy:

1. Najpierw logujemy się na swoim koncie Google,a więc automatycznie mamy możliwość wejścia na swoje konto na YT .Wchodzimy w menu Mój kanał-----Przesyłane filmy-----prześlij film.



2.Po kliknięciu na białą strzałkę ukazuje się nam menu Otwieranie-wybieramy interesujący nas plik i klikamy na niego.Otwiera nam się menu :Przesyłanie filmu.


3.Musimy się niestety uzbroić w cierpliwość ,gdyż musimy czekać aż film zostanie przesłany.Gotowy film można już oglądać na serwisie YT




Kartka wielkanocna


1.Wstawiłam napis Wesołych Świąt klikając na przycisk A(text)symbolizujący wstawianie tekstu,następnie wybrałam grubość,wielkość,typ i kolor czcionki.



2.Następnie wybrałam opcję PRESET SHAPES-----wybrałam funkcję TOOL OPTIONS, a następnie wybrałam kształt jajka wielkanocnego,odpowiednio go modyfikując,okleiłam nim moją kartkę.

3 Następnie za pomocą różdżki -Magic Wand wykroiłam niewielkie fragmenty w jajkach.

4.Zmodyfikowałam kolor czcionki i  wstawiłam tekst.Oto mój efekt pracy:



Fotomontaż w Jasc Paint Shop Pro

Fotomontaż jest jedna z podstawowych form tworzenia internetowych memów,które często oglądamy w internecie.Spróbuje przybliżyć Państwu ten proces.Zaczynamy!

1.Najpierw wykonałam swoje zdjęcie telefonem komórkowym w domu na tle lodówki.

2.Następnie wycięłam swoją osobę.W tym celu kliknęłam na przycisk  Lupa , a następnie na narzędzie Lasso(Freehand) ,potem  klikając prawym przyciskiem myszy wybrałam menu Tool Options , a następnie komendę:Point to point.Prowadząc lasso od części sylwetki do drugiej części wycięłam siebie z tła.







Nie zawsze za pierwszym razem uda się nam wyciąć dobrze sylwetkę.Potrzeba czasami wiele prób i czasu aby wykonać to dobrze.W moim przypadku robiłam to na szybko na potrzeby wykonania tego zadania i widać że wyszło nie za fajnie ;-).
3.Wybieramy sobie tło na jakim chcemy umieścić siebie.W moim przypadku był to Szymbark.

4 Następnie wklejamy na tło naszą sylwetkę wykonując polecenie: PASTE AS NEW LAYER. Oprócz tego wkleiłam postać Zbigniewa Wodeckiego postępując tak samo jak opisałam w powyższych punktach.Uzyskałam taki efekt:

5. Następnie dodajemy tekst klikając na literkę A(text) symbolizującą wstawianie tekstu i wpisujemy wybraną frazę,potem ustalamy :kolor,grubość wielkość, typ czcionki.
6.Gdy chcemy zapisać nasze dzieło klikamy File----Save as,wpisujemy nazwę pliku i wybieramy rozszerzenie(dla programu Paint Shop Pro jest to np psp).

UWAGA:TYLKO JEŻELI ZAPISZEMY PLIK W FORMACIE DLA PAINT SHOP PRO TO MOŻEMY ODTWORZYĆ WARSTWY JAKIE NAKŁADALIŚMY-MOŻEMY DALEJ MODYFIKOWAĆ NASZE DZIEŁO,JEŻELI ZAPISZEMY W INNYM FORMACIE NP JPG NIE BĘDZIE WIDAĆ WARTW-NIE BĘDZIE MOŻNA MODYFIKOWAĆ PRACY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tworzenie filmu w programie Windows movie maker


Windows media player umożliwia nam tworzenie prostych filmów.Nigdy wcześniej nie robiłam żadnych filmów i trochę się tego obawiałam,lecz nie jest to aż takie straszne.Na początku przygody z tworzeniem filmu jeżeli nie macie wgranego systemie programu Windows Media Player to musicie pobrać go z strony oficjalnej firmy Windows.Przestrzegam przed ściąganiem tego programu z innych stron jak np Dobre programy,gdyż są one źródłem trudno usuwalnych wirusów.A więc zaczynamy!

1.. Do przygotowania naszego filmu – prezentacji użyjemy zaimportowanych zdjęć. Zaimportowane do programu filmy lub fotografie nazywa się klipami. Gromadzone są one w folderach, które nazywa się kolekcjami. Samo tworzenie pliku wideo nosi nazwę projektu. Kolejne jego etapy polegają na wybraniu właściwych klipów, ich uszeregowaniu, dodaniu efektów itp.
Po zaimportowaniu do utworzonego uprzednio folderu (w części Kolekcje) właściwych fotografii rozpoczynamy tworzenie filmu. Pracę rozpoczynamy w okienku programu, które ma dwa widoki – Seria ujęć i Oś czasu. Prace rozpoczynamy w widoku Seria ujęć.
Chwytamy miniaturę pierwszego klipu i z części Zawartość i przeciągamy ją na pierwszą klatkę części okna programu – Seria ujęć. Podobnie postępujemy z kolejnymi klipami naszego przyszłego filmu. Po wprowadzeniu wszystkich klipów we właściwe miejsca możemy w części Monitor(po kliknięciu przycisku Odtwarzaj) sprawdzić efekt naszych działań.


2. Kolejnym etapem prac nad projektem jest wybór i wprowadzenie przejść wideo. Ta funkcja określa sposób projekcji filmu, to znaczy ustala styl wyświetlania klipów w momencie, gdy projekcja jednego się kończy, a drugiego zaczyna. Efekty, które można wykorzystać, znajdziesz, klikając na pozycję Przejścia wideo w części Kolekcje lub wywołując opcję Narzędzia → Przejścia wideo. Aby zastosować określony efekt przejścia między klipami, wystarczy wybrać właściwy i przeciągnąć go z części Zawartość do małej klatki znajdującej się między klipami w części Seria ujęć.
W bardzo podobny sposób możemy także wstawić i zastosować w naszym projekcie efekty wideo, które powodują zmiany w wyglądzie poszczególnych klipów wchodzących w skład naszego filmu. W takim razie należy skorzystać z Efektów wideo dostępnych w części Kolekcje. Wybrany efekt przenosimy i umieszczamy w małym okienku widocznym w lewym dolnym rogu wybranego klipu.

3. Kolejny krok to dodawanie napisów do naszego projektu. Mogą to być napisy dotyczące tytułu na początku filmu, napisy umieszczone przed wybranym klipem, na wybranym klipie, po wybranym klipie, a także końcowe, czyli na końcu filmu.
Aby wprowadzić napisy tytułowe lub końcowe, należy z menu Narzędzia wybrać pozycję Tytuły i napisy końcowe. W okienku, które się otworzy, trzeba wybrać właściwy wariant i wprowadzić informacje. Każdy wprowadzany tekst może być formatowany, możliwa jest także zmiana koloru tła oraz zastosowanie różnych efektów animacji.

5. Aby wprowadzić do projektu plik audio, należy utworzyć w części Kolekcje folder Muzyka i zaimportować do niego wybrany plik muzyczny. Teraz wystarczy przeciągnąć wskazany plik audio z części Zawartość na ścieżkę Audio/muzyka w widoku Oś czasu i dostosować czas nagrania do czasu projekcji klipu wideo (ciągnięcie za granatowy trójkącik, który ukaże się po kliknięciu w okienkuAudio/muzyka na „zapis” pliku audio).



6. Praca nad projektem dobiega końca. Zapisujemy go, korzystając z polecenia Zapiszprojekt jako, które jest dostępne w menu Plik, lub w formie filmu, korzystając z opcji Zapisz jako plik filmowy



wtorek, 9 lutego 2016

Jasc Paint Shop Pro 7


Bogactwo narzędzi i opcji oferowanych przez siódmą wersję programu Paint Shop Pro sprawia, że jest on znakomitym wyborem nawet dla osób zawodowo zajmujących się tworzeniem grafiki internetowej.
Funkcje:

- automatyczna regulacja poziomu kontrastu

- filtr Deinterlace eliminujący niewłaściwie rozmieszczone linie skanu
- usprawnione opcje związane z grafiką wektorową
- usuwanie mory
- opcja krojenia obrazu na plastry (image slicer), mapowania oraz kreator przycisków typu rollover.

Jasc Paint Shop Pro, popularny wśród projektantów witryn internetowych edytor graficzny, ma już 10 lat, a jego siódma wersja oferuje funkcje dostępne przeważnie w aplikacjach z wyższego przedziału cenowego. Paint Shop Pro 7 wyposażono w opcje krojenia obrazków na plastry (slicing), mapowania obrazów, eksportu plików do formatu HTML oraz tworzenia przycisków JavaScript typu rollovers, dzięki czemu jest nowoczesnym narzędziem i w niczym nie ustępuje profesjonalnym pakietom do tworzenia grafiki internetowej.
Wersja 7. została zaopatrzona w usprawnione narzędzia do tworzenia grafiki wektorowejedycji kolorów, obróbki zdjęć, malowania, tworzenia i maskowania warstw, trybów blendowania, regulacji poziomów przezroczystości i właściwości warstw. Użytkownicy mogą optymalizować wizualnie grafiki na potrzeby sieci oraz korzystać z darmowego wbudowanego w aplikację programu Animation Shop 3. Można nim tworzyć złożone animowane GIF-y oraz animacje w innych formatach akceptowanych przez internet.
Prosty interfejs
Pomimo tak wielu oferowanych narzędzi i opcji, Paint Shop Pro 7 racjonalnie wykorzystuje dostępną przestrzeń roboczą ekranu, a modyfikowalne paski narzędzi i palety pozwalają skonfigurować najwygodniejszy dostęp do najczęściej używanych poleceń i opcji. Pasek stanu umieszczony na dole ekranu wyświetla informacje o przyciskach i poleceniach, kiedy najedzie się na niego kursorem myszy. Obszar roboczy w Paint Shop Pro 7 jest zbudowany z modułów, a ikony i palety narzędzi można ukrywać i wyświetlać najeżdżając na nie kursorem myszy - bez potrzeby podwójnego kliknięcia.
Łączenie tekstu i obiektów wektorowych w Jasc Paint Shop Pro 7. Opcja ta umożliwia połączenie tekstu z obiektem wektorowym w taki sposób, że tekst dopasowuje się do kształtu obiektu. Uaktywnij narzędzie Vector Object Selection, klikając odpowiedni przycisk na palecie narzędzi. Aby zgrupować tekst i obiekt, trzymaj wciśnięty klawisz Shift podczas klikania na odpowiednie elementy. Kliknij prawym klawiszem myszy w grupę obiektów i wybierz opcję "Fit Text to Path" z wyskakującego menu. Tekst rozmieści się wzdłuż linii określającej kształt obiektu.
W Paint Shop Pro 7 paleta warstw wyświetla wektorową ikonę po lewej stronie przycisku warstw, a kiedy warstwa zawiera obiekt wektorowy, obok ikony pojawia się znak '+', po jego kliknięciu wyświetlają się przyciski wszystkich wektorowych obiektów warstwy. A poza tym, możesz grupować obiekty wektorowe (nawet te pochodzące z innych warstw), co ułatwia zarządzanie nimi. Program współpracuje z wtyczkami Photoshopa i jest zaopatrzony w ponad 80 wbudowanych efektów specjalnych oraz biblioteki z grafikami, logo, przyciskami oraz obiektami tekstowymi, z których można korzystać za pomocą narzędzia Preset Shape.
Jedyna uwaga krytyczna może dotyczyć niezbyt udanej integracji funkcji cięcia obrazków na plastry oraz aplikowania przycisków rollovers i map obrazków, denerwujący jest też brak wersji Paint Shop Pro dla komputerów Macintosh, zważywszy że coraz więcej projektantów tworzy serwisy internetowe przy użyciu systemu Mac OS.

wtorek, 19 stycznia 2016

Fotografia cyfrowa


1.Matryca światłoczuła-to układ wielu elementów światłoczułych przetwarzających padający przez obiektyw obraz na sygnał elektryczny, stosowany w aparatach cyfrowych. Jest to płytka krzemowa, zawierająca elementy światłoczułe (w każdym elemencie światłoczułym znajduje się fotodioda odpowiedzialna za mierzenie natężenia światła), pokryte filtrem CFA (ang. Color Filter Array) w celu rejestracji kolorów. Ponadto matryca światłoczuła pokrywana jest specjalnym zestawem filtrów odcinających fale światła  podczerwonego.

Rodzaje;
  • CCD - (ang. Charge Coupled Device) – układ wielu elementów światłoczułych, z których każdy rejestruje, a następnie pozwala odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na niego światła.

  • CMOS - (ang. Complementary Metal Oxide Semiconductor) układ wielu elementów światłoczułych wykonany w technologii CMOS.


2.Typy aparatów:
a) Aparat kompaktowy, potocznie kompakt (ang. compact camera) – typ popularnego aparatu fotograficznego o niewielkich rozmiarach, zwartej budowie i uproszczonej obsłudze. Jest on najczęściej wyposażony w niewymienny obiektyw stałoogniskowy lub zmiennoogniskowy.W kompaktach klasycznych celownik umieszczony był nad obiektywem, co powodowało występowanie zjawiska paralaksy. Segment kompaktów z czasem wypełniły kompakty cyfrowe, pozbawione wizjera, wyposażone w duży, czytelny ekran LCD, na który przekazywany jest obraz wprost z obiektywu, i zapisujące zdjęcia na kartach pamięci. Niewielkie rozmiary przetworników a co za tym idzie bardzo krótkie ogniskowe stosowanych obiektywów powodują, iż aparaty te charakteryzują się dużą głębią ostrości, co z kolei powoduje, iż niekiedy nie stosuje się w nich układów ustawiania ostrości.

bLustrzanki cyfrowe, których konstrukcja oparta jest na klasycznej lustrzance jednoobiektywowej gdzie błonę światłoczułą zastąpiła duża matryca, o rozmiarach porównywalnych z pojedynczą klatką filmu małoobrazkowego 24 × 36 mm. W optycznym wizjerze widoczny jest obraz rzutowany na matówkę bezpośrednio z obiektywu aparatu poprzez uchylne lustro zasłaniające migawkę i matrycę. W momencie robienia zdjęcia lustro się unosi a światło kierowane jest na matrycę. Istnieją również lustrzanki z lustrem półprzepuszczalnym. W takim aparacie lustro nie ulega podniesieniu w trakcie robienia zdjęcia, co znacznie podnosi szybkość robienia zdjęć seryjnych. Istotną zaletą lustrzanek jest możliwość wymiany obiektywów.

  • Zwierciadło, które jest niezbędnym elementem lustrzanki, jest ustawione w korpusie pod kątem 45 stopni do osi optycznej obiektywu. Najczęściej jest ruchome: po naciśnięciu spustumigawki (3) podnosi się (do pozycji 5) i światło bez przeszkód dociera do odsłoniętej matrycy światłoczułej (4).


c)Aparaty typu bridge camera - szeroka grupa aparatów, których wspólną cechą jest brak optycznego układu celowniczego występującego w lustrzankach oraz brak cech konstrukcyjnych i użytkowych pozwalających jednoznacznie zaliczyć je do kompaktów. Z reguły oferują możliwość ręcznego ustawienia wielu parametrów, pod względem rozwiązań ergonomicznych zbliżone bywają do lustrzanek. Oprócz ekranu podglądu LCD przeważnie wyposażone są w wizjer elektroniczny zapewniający podgląd obrazu wprost z matrycy. Typowe było także wyposażenie w niewymienne obiektywy zmiennoogniskowe, niekiedy o dużej transfokacji(superzoom)

d) Bezlusterkowce – aparaty, których główną cechą jest brak lustrzanego układu optycznego wizjera typowego dla lustrzanek, przy jednoczesnej możliwości wymiany obiektywów, co odróżnia je od pozostałych aparatów cyfrowych. Ich niewielkie rozmiary są możliwe do osiągnięcia dzięki usunięciu lustra i pryzmatu oraz zmniejszeniu odległości matrycy od obiektywu.






środa, 13 stycznia 2016

Fotografia analogowa

1.
Fotofrafia analogowa-pojęcie które zaczęło funkcjonować dla odróżnienia fotografii, korzystając z aparatu fotograficznego, który obraz rejestruje na błonie światłoczułej, od fotografii cyfrowej. W fotografii analogowej w wyniku procesów fizyko-chemicznych taki utajony obraz analogowy zostaje wywołany i utrwalony. Poprzez optyczne powiększanie może być przeniesiony na światłoczuły papier fotograficzny, gdzie także w wyniku procesów fizyczno-chemicznych zostaje wywołany i utrwalony.
2.Budowa aparatu analogowego

3.Abberacje:
Aberracja sferyczna – cecha soczewkiukładu optycznego lub zwierciadła sferycznego polegająca na odmiennych długościach ogniskowania promieni świetlnych ze względu na ich położenie pomiędzy środkiem a brzegiem urządzenia optycznego – im bardziej punkt przejścia światła zbliża się ku brzegowi urządzenia (czyli oddala od jego osi optycznej), tym bardziej załamują się promienie świetlne
.  schemat powstania



Aberracja chromatycznachromatyzm – cecha soczewki lub układu optycznego wynikająca z różnych odległości ogniskowania (ze względu na różną wartość współczynnika załamania) dla poszczególnych barw widmowych światła (różnych długości fali światła). W rezultacie występuje rozszczepienie światła, które widoczne jest na granicach kontrastowych obszarów pod postacią kolorowej obwódki .Aberracja chromatyczna występuje również w soczewce ludzkiego oka, powodując barwne obwódki (pomarańczowe i niebieskie) wokół ciemnych przedmiotów na jasnym tle. W przypadku układów optycznych (teleskopy, obiektywy fotograficzne etc.) jest to wada pogarszająca jakość odwzorowania.

4.Materiały światłoczułe;
  • błona fotograficzna – elastyczne przezroczyste podłoże z tworzywa sztucznego służące do zapisu pojedynczych zdjęć fotograficznych, może być w postaci ciętej o wielkości pojedynczego zdjęcia lub w postaci zwoju;
  • klisza – sztywna płyta: szklana, metalowa lub z tworzywa sztucznego;
  • papier fotograficzny – podłoże elastyczne papierowe lub z tworzyw sztucznych, nieprzeźroczyste, koloru białego, służące do wykonywania odbitek fotograficznych;
  • taśma filmowa – elastyczne przezroczyste podłoże z tworzywa sztucznego służące do zapisu zdjęć wieloklatkowych, umożliwiające utrwalenie kolejnych faz ruchu;
  • matryca światłoczuła – cyfrowy sensor wykorzystywany w fotografii cyfrowej.
  • inne – np. w poligrafii większość rodzajów form kopiowych i form drukowych wykonywana jest właśnie techniką fotograficzną, jak również wszystkie analogowe próby koloru
Należy zaznaczyć, że w języku potocznym pojęcia błony, kliszy i filmu są bardzo często stosowane zamiennie.
5.Negatyw – odwrotność pozytywu, czyli oryginału. Popularna nazwa błony fotograficznej negatywowej.
  • W kopiowaniu brył negatyw jest symetrycznym odciśnięciem oryginału, czyli matrycą.
  • fotografii monochromatycznej jest przeciwieństwem jasności tonów z uwzględnieniem pełnej skali dynamiki nośnika (np. dla jasnego obrazu negatyw będzie ciemny, a nie tylko „odwrócony”).
  • W fotografii kolorowej jest tym samym, co w monochromatycznej, lecz dodatkowo barwy są zamienione na barwy dopełniające.
  • Pozytyw – odwrotność negatywu. W filmie, pozytywowa kopia pokazowa filmu na błonie fotograficznej do wyświetlania w kinie.
    fotografii, pozytyw jest obrazem fotograficznym odwzorowującym prawidłowo (zgodnie z rzeczywistością) obraz istniejący w naturze, a mówiąc dokładniej: odzwierciedla wprost proporcjonalnie różnice pomiędzy jasnością i barwą poszczególnych miejsc w fotografowanym obrazie.
    Fotograficzne materiały pozytywowe dzieli się na:
    • pod względem podłoża:
      • przezroczyste (diapozytywy),
      • nieprzezroczyste (odbitki, najczęściej na podłożu papierowym lub plastikowym),
    • pod względem kolorystyki:
      • czaro-białe,
      • kolorowe.